اولین سیستم هوشمند ملی پایش کندوی زنبور عسل، در جهاد دانشگاهی کهگیلویه و بویراحمد ساخته شد

اولین سیستم هوشمند ملی پایش کندوی زنبور عسل، در جهاد دانشگاهی کهگیلویه و بویراحمد ساخته شد

۲۵ آذر ۱۳۹۷ | ۰۸:۳۰ کد : ۳۹۵۱ عمومی پژوهش و فناوری
اولین سیستم هوشمند ملی پایش کندوی زنبور عسل، در جهاد دانشگاهی کهگیلویه و بویراحمد ساخته شد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد استان کهگیلویه و بویراحمد،
مهندس رشیدی معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد کهگیلویه و بویراحمد  ضمن تبریک بیست و پنج آذرماه بعنوان روز ملی پژوهش گفت: اولین سیستم هوشمند ملی پایش زنبور عسل با تلاش یک تیم از همکاران، با قابلیت پایش برخط و از راه دور دمای داخل و خارج کندو، رطوبت داخل و خارج کندو و میزان co۲ داخل کندو، طراحی و ساخته شد.
مهندس رشیدی که خود ایده پرداز و یکی از مخترعان این کندو می باشد، از دیگر امکانات این کندو را توانایی سنجش میزان عسل تولید شده از راه دور و مکان یابی لحظه ای و برخط این کندو  از طریق اپلیکیشن قابل نصب روی تلفن همراه، عنوان کرد و در این خصوص افزود: این کندو همچنین به سیستم اعلام هشدار سرقت از راه دور مجهز می باشد که در صورت سرقت، آژیر اعلام سرقت از طریق اپلیکیشن تلفن همراه به زنبوردار، اطلاع رسانی خواهد نمود.
وی همچنین مجهز بودن این کندو به برق خورشیدی را از دیگر امکانات این کندو ذکر کرد که به زنبوردار این امکان را می دهد که در هر منطقه آب و هوایی از این کندو استفاده نماید.
معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی کهگیلویه و بویراحمد این سیستم را قابل رقابت با نمونه های مشابه خارجی دانست و در این خصوص افزود: قابلیت های متنوع در کاربرد و استفاده در مزارع زنبورداری سنتی و مدرن کشور و قیمت تمام شده کمتر را از جمله این مزایای رقابتی این سیستم، ذکر کرد. وی همچنین گفت: تاکنون نمونه کندوی داخلی با این ویژگی ها طراحی و تولید نشده است.
سعید رشیدی دررابطه با سیستم پایش و مدیریت هوشمند کندوی عسل اختراع شده در جهاد دانشگاهی کهگیلویه و بویراحمد، گفت: این سیستم با نام تجاری "کندوی من" هم اکنون در مرحله نهایی ثبت اختراع می باشد. ایشان این طرح را از جمله برنامه های مرکز خدمات تخصصی آنالیز، تشخیص کیفی و بسته بندی عسل جهاد دانشگاهی واحد کهگیلویه و بویراحمد که بعنوان هدف چهار واحد می باشد، برای پایش و مدیریت بهتر مزارع زنبور عسل در استان و کشور با هدف تولید عسل بیشتر و باکیفیت تر عنوان کرد و در این خصوص گفت: این سیستم بعنوان یک نمونه آزمایشگاهی طراحی و ساخته شده و دانش فنی آن در اختیار جهاد دانشگاهی کهگیلویه و بویراحمد می باشد.
ایشان در این رابطه گفت: این سیستم قابلیت تکمیل و توسعه را دارد و جهاد دانشگاهی واحد کهگیلویه و بویراحمد این آمادگی را دارد تا با شراکت سرمایه گذاران و ایجاد شرکت دانش بنیان، نسبت به تجاری سازی این محصول و طرح توسعه آن اقدام نماید.
مهندس رشیدی ضمن تشکر از مهندس کریمی دیگر مخترع این طرح، از دکتر پورعابدی معاون محترم پژوهشی دفتر مرکزی، جناب دکتر سبحانی رئیس قبلی جهاد دانشگاهی واحد و همکار طرح و جناب آقای کاظمی سرپرست جدید واحد، بخاطر حمایت های مالی از این طرح، اظهار داشت: تمامی هزینه های صرف شده برای طراحی و تولید این سیستم از طرف جهاد دانشگاهی پرداخت شده است.


( ۲ )

نظر شما :