کارگاه نقد فیلم «سرخ‌پوست» در جهاددانشگاهی برگزار شد

۳۰ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۳:۲۶ کد : ۲۹۸۷۸ فرهنگی تاپ خبر
کارگاه نقد فیلم سرخ‌پوست به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی کهگیلویه وبویراحمد با حضور سیدمحمد سلیمی راد در قالب وبینار تخصصی برگزار شد.
کارگاه نقد فیلم «سرخ‌پوست» در جهاددانشگاهی برگزار شد

 به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی کهکیلویه وبویراحمد، کارگاه نقد فیلم سرخ‌پوست با کارگردانی نیما جاوید به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی کهگیلویه وبویراحمد امروز، 30 فروردین ماه با حضور کارشناش برنامه سیدمحمد سلیمی راد در قالب وبینار تخصصی برگزار شد.در این کارگاه سلیمی راد گفت: فیلم سرخ‌پوست قصه گویی خوب و روایی دارد که داری ریتم و انسجام خوبی است و این موارد ما را تا انتهای این فیلم برای دیدن آن می کشاند.  
وی اضافه کرد: کارگردان این فیلم خود می گوید زمانی به فکر ایده ساخت این فیلم می افتد که خبری را در یکی از روزنامه ها می خواند درباره جابجای زندان مرکزی یاسوج بدلیل نزدیکی به فردگاه یاسوج جهت افزایش باند فرودگاه یاسوج و این زمان بود که جرقه و ایده این فیلم خوب در ذهنش شکل می گیرد، و نیما جاویدی زمان این فیلم را به 50 سال قبل ارتباط می دهد و زمان را به عقب می کشاند. و زندانی بی گناهی را به تصویر می کشد در قالب فیلم که حین جابجایی زندان خود را در این زندان مخفی می کند تا خود را نجات دهد و تایم این فیلم را 90 دقیقه قرار می دهد. 
این هنرمند برجسته کهگیلویه و بویراحمدی تصریح کرد: فیلم نامه موفق  فیلم نامه ای هست که همه چیز آن به موقع و سرجای خودش باشد. بر فرض مثال در تایم 8 الی 10 دقیقه که از این فیلم می رود به رییس زندان بنام محمد زاده از ارتقا جایگاه او هم زمان با جابجای این زندان به زندانی وسیع تر می دهند و در فاصله نزدیک این خبر و خوشحالی این فرد دوباره از قایم شدن یا فرار یکی از زندانیان خبری به او می دهند که در این فیلم خوشحالی و ناراحتی با هم آمیخته می شود و فیلم نامه یا فیلم موفق شکل می گیرد.
 سلیمی بیان کرد: در دقیقه 15 این فیلم خانم ایزدیار به عنوان مددکار وارد زندان و فیلم می شود و شخصیت ایزدیار به عنوان نماد عدالت طلبی در مقابل محمد زاده قرار می گیرد، و این خانم به دنبال اثبات بی گناهی سرخپوست فراری است. 
وی تصریح کرد: نشانه گزاری ها در این فیلم بسیار خوب است و این فیلم با تعلیق شروع می شود و با تعلیق به اتمام می رسد. و موسیقی و فیلم برداری های خوبی در این فیلم بکار رفته که به فیلم روح می دهد و به خوبی نیما جاویدی ساختار درستی را در این فیلم رعایت کرده است و خبری از مستقیم گویی در این فیلم نیست و قهرمان این فیلم خانم ایزدیار است که ضدمحمد زاده است و ندیدن شخصیت سرخپوست یکی از دلایل موفقیت این فیلم است و این فیلم ریتم خوبی در فیلم نامه نویسی دارد.
 این کارگردان مشهور کهگیلویه و بویراحمد ابراز کرد: موسیقی استفاده شده در این فیلم کم اما بجا بود و در این فیلم کمتر به فکر قصه گویی بوده کارگردان و شخصیت های این فیلم با منطق خوبی پیش رفته اند که در نهایت رییس زندان با توجه به مستندات به بی گناهی سرخپوست و صحیح بودن حرف های مددکار پی می برد و اجازه فرار سرخ‌پوست را در انتهای فیلم به او می دهد.

کلید واژه ها: نقد فیلم سرخ پوست سیدمحمد سلیمی راد جهاددانشگاهی


( ۱ )

نظر شما :