ضربان منظم نشر الکترونیکی در جریان است؛

گزارش دستاوردهای حاصل از تحقیقات در اغلب نشریات جهاددانشگاهی

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۰۰:۲۲ کد : ۱۸۱۳۶ پژوهش و فناوری تاپ خبر آخرین اخبار
نشریات جهاددانشگاهی به‌ویژه در روزهای همه‌گیری کروناویروس، تلاش کردند با انتشار به‌موقع و به‌شیوه‌ی دسترسی کامل به متن (Open Access)، ضربان نشر الکترونیکی و گزارش و نتایج دستاوردهای حاصل از تحقیقات پژوهشگران و سایر محتواهای تولیدی را منظم نگه دارند.
گزارش دستاوردهای حاصل از تحقیقات در اغلب نشریات جهاددانشگاهی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، هر چند قبل از همه‌گیری جهانی کرونا، موضوع نشر الکترونیکی به دلایل مختلف واجد اهمیت شده بود و مواردی نظیر گرانی کاغذ، دغدغه‌ی حفظ محیط‌زیست و ضرورت هم‌افزایی سریع‌تر محققان در سطح بین‌المللی، نشریات را به سمت انتشار الکترونیکی سوق می‌داد؛

اما شیوع این ویروس، مُهر تاییدی بر اهمیت و ضرورت انواع و اقسام ارتباطات غیرحضوری بر بستر اینترنت جهانی یا شبکه‌های ملی ارتباطات زد.

نشریات جهاددانشگاهی هم از این قاعده مستثنی نبودند و به‌ویژه در روزهای همه‌گیری بیماری، تلاش کردند با انتشار به‌موقع و به‌شیوه‌ی دسترسی کامل به متن (Open Access)، ضربان نشر الکترونیکی و گزارش و نتایج دستاوردهای حاصل از تحقیقات پژوهشگران و سایر محتواهای تولیدی را منظم نگه دارند.

در ادامه، نگاهی به نشریات این نهاد در حوزه‌های مختلف و تازه‌ترین شماره‌های الکترونیکی و نشانی دسترسی به متن آن‌ها می‌اندازیم:

دوفصل‌نامه‌ی علمی ـ پژوهشی مطالعات اجتماعی گردشگری شماره‌ی زمستان 98 خود را در نشانی www.journalitor.ir بارگذاری کرده است.

فصل‌نامه‌ی علمی ـ پژوهشی مهندسی برق و مهندسی کامپیوتر که از سوی پژوهشکده‌ی برق جهاددانشگاهی منتشر می‌شود، تازه‌ترین شماره‌ی خود را که مربوط به فصل بهار 99 است، در نشانی ijece.saminatech.ir در معرض دید و مطالعه‌ی علاقه‌مندان قرار داده است.

تازه‌ترین شماره‌ی فصل‌نامه‌ی علمی ـ ترویجی توسعه‌ی تکنولوژی صنعتی به‌صورت الکترونیکی در نشانی jtd.iranjournals.ir در دسترس است.

نتایج پژوهش‌های اخیر در یکی از شاخه‌های مهم علوم پایه را در فصل‌نامه‌ی علمی ـ پژوهشی زمین‌شناسی ایران به نشانی geology.saminatech.ir مطالعه کنید.

فصل‌نامه‌ی پژوهش‌های فیزیولوژی و مدیریت در ورزش از دیگر نشریات علمی جهاددانشگاهی است که مقالات خود را در www.sportrc.ir بارگذاری می‌کند.

هم‌چنین فصل‌نامه‌ی علمی ـ ترویجی رشد فناوری و مطالب به‌روز و تازه‌ی آن در نشانی roshdefanavari.ir، محصول تلاش محققان پژوهشکده‌ی ICT جهاددانشگاهی است.

نشانی political.ihss.ac.ir سریع‌ترین راه برای دست‌یابی به مقالات دوفصل‌نامه‌ی علمی ـ پژوهشی پژوهش سیاست نظری است که پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاددانشگاهی آن را منتشر می‌کند.

فصل‌نامه‌ی دیگری که پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاددانشگاهی، انتشار آن را آغاز کرده، نشریه ارزیابی تأثیرات اجتماعی است که در نشانی sia.ihss.ac.ir منتشر شده است.

دوماه‌نامه‌ی علمی ـ پژوهشی پایش وابسته ‌به پژوهشکده‌ی علوم بهداشتی جهاددانشگاهی است. این نشریه که در برگیرنده‌ی مقالات مرتبط با شاخه‌های مختلف علوم بهداشتی است، در نشانی www.payeshjournal.ir در دسترس پژوهشگران و علاقه‌مندان قرار دارد.

فصل‌نامه‌ی علمی ـ پژوهشی بیماری‌های پستان از جمله دیگر نشریات جهاددانشگاهی در حوزه‌ی علوم پزشکی است. مقالات هر شماره‌ی جدید از این نشریه به دو زبان فارسی و انگلیسی در نشانی www.ijbd.ir منتشر می‌شود.

دوفصل‌نامه‌ی حقوق و اخلاق زیست پزشکی با رویکردی میان رشته‌ای از ابتدای سال 98 پا به عرصه‌ی نشر الکترونیکی گذاشت و مقالات آن در نشانی www.ijbmle.ir در دسترس علاقمندان است.

فصل‌نامه‌ی علمی ـ پژوهشی لیزر در پزشکی که سازمان جهاددانشگاهی علوم پزشکی تهران آن را منتشر می‌کند، مقالات هر شماره‌ی خود را از طریق نشانی www.icml.ir منتشر می‌کند.

لیست نشریات فارسی زبان جهاددانشگاهی در حوزه‌ی پزشکی ادامه پیدا می‌کند و نوبت به فصل‌نامه‌ی علمی ـ پژوهشی گیاهان دارویی می‌رسد که نشانی دسترسی متن مقالات آن www.jmp.ir است.

 

نشریات بین‌المللی جهاددانشگاهی

نوبت به نشریات بین‌المللی (انگلیسی زبان) جهاددانشگاهی می‌رسد؛
Journal of Information systems
 (and Telecommunications(JIST
به نشانی www.jist.ir

دوفصل‌نامه‌ی علمی ـ پژوهشی
(Iranian Journal of Mathematics Sciences & Informatics(IJMSI
به نشانی www.ijmsi.ir

فصل‌نامه‌ی علمی ـ پژوهشی
Cell Journal
به نشانی www.celljournal.org

فصل‌نامه‌ی علمی ـ پژوهشی
(International Journal of Fertility and Sterility(IJFS
به نشانی www.ijfs.ir

فصل‌نامه‌ی علمی ـ پژوهشی
(Avicenna Journal of Medical Biotechnology(AJMB
به نشانی www.ajmb.org

فصل‌نامه‌ی علمی پژوهشی
Journal of Reproduction & Infertility (JRI)
به نشانی www.jri.ir

فصل‌نامه‌ی علمی پژوهشی
Multidisciplinary Cancer Investigation(MCI)
به نشانی www.mcijournal.com

هر چند پنج عنوان نشریه علمی دیگر جهاددانشگاهی از نشریات پیشتاز و به‌روز این نهاد عقب مانده‌اند، اما با تلاش مضاعف سعی دارند فاصله‌ها را کم کرده و در عرصه‌ی نشر الکترونیکی به جایگاه واقعی خود دست یابند؛ عناوین این نشریات و نشانی آن‌ها در فضای دیجیتال به این قرار است:

:(Iranian Journal of Chemistry and Chemical Engineering (IJCCE
www.ijcce.ac.ir
پژوهش زبان و ادبیات فارسی: literature.ihss.ac.ir
مطالعات شهر ایرانی ـ اسلامی: icas.acecr.ac.ir
پژوهش‌های میان‌رشته‌ای قرآن کریم: jiqs.ir
جامعه‌شناسی مسایل اجتماعی ایران www.ispa.i

text to speech icon

نظر شما :